Multiparametryczne badanie prostaty w rezonansie magnetycznym 3T – mpMR prostaty
cena 1200zł
Jest to nowoczesna metoda badania obrazowego stercza (prostaty), szczególnie polecana dla aparatów 3T. Podczas około 30-sto minutowego badania w rezonansie magnetycznym prostata i miednica zostają poddane dokładnej ocenie przy użyciu wielu sekwencji rezonansowych, wykorzystujących w pełni możliwości aparatów 3T. Badanie aparatem 3T nie wymaga stosowania cewek doodbytniczych. Pacjent jest jedynie przykryty cewką typu „body”. Konieczne jest oczyszczenie jelita grubego i opróżnienie pęcherza moczowego przed badaniem. Zalecamy również by powstrzymać się od palenia papierosów przez 2 godziny przed badaniem (palenie pobudza perystaltykę jelit, wywołując niepotrzebne zakłócenia zwane artefaktami) oraz od aktywności seksualnej przez 3 dni przed badaniem (dzięki temu pęcherzyki nasienne są lepiej wypełnione, co ułatwia ocenę). Sugerujemy by wykonać takie badanie przed przeprowadzeniem biopsji, gdy nie ma jeszcze blizn i ognisk krwotocznych. Jeżeli w badaniu ognisko okaże się wątpliwe (niejednoznaczne) to można następnie wykonać biopsję celowaną.
Przewaga mpMRI 3T nad klasycznym badaniem MR polega na zsumowaniu i łącznej analizie wyników badania anatomicznego (sekwencja T-2 zależne ) z badaniem oceniającym zjawiska fizyczne, to znaczy obrazowania zależnego od dyfuzji (sekwencja dyfuzyjna – DWI-diffusion Weighted Imaging) oraz obrazowania dynamicznego wzmocnionego kontrastem ( sekwencja pokontrastowa -DCE-Dynamic Contrast-Enhanced Imaging). Dzięki tej kompleksowości wiarygodność mpMRI jest szczególnie duża w przypadku wykrywania małych i agresywnych zmian nowotworowych prostaty, uznawanych za istotne klinicznie. Ostateczny wynik opisany jest w ujednoliconym do tego celu międzynarodowym protokole PIRADS v2. Dodatkowo do wyniku badania mpMR dołączana jest standaryzowana grafika gruczołu prostaty z oznaczeniem lokalizacji patologicznych zmian.
Badanie mpMR prostaty powinno się wykonywać po konsultacji urologicznej i z aktualnymi wynikami poziomu PSA (swoisty antygen sterczowy) i ewentualnych biopsji.